Sıfırdan Havayolu

GENEL

Bu sayfa sıfırdan havayolu pilotu olmak için hangi yolların izlenmesi gerektiği ve bu yolların ne kadar zaman alacağını öğrenciye açıklamak için özet şeklinde hazırlanmıştır. Her bir kursa katılım için aranan şartları Eğitimlerimiz başlığı altından inceleyebilirsiniz.

Diğer bütün sorularınız için +90 532 111 98 18 ya da info@gdh.aero adresinden bize ulaşabilirsiniz.

PPL (A)

Havayolu pilotu olmak isteyen bir aday öncelikle temel teorik eğitimin alındığı ve bir pilot tarafından kullanılan temel becerilerin geliştirildiği PPL eğitimini almak  zorundadır. Eğitim toplam 102.00 saatlik teorik dersler ve 46.30 saatlik uçuş eğitiminden oluşur.

Kurs başlangıcında verilen teorik eğitimler sonrası öğrenciden SHGM tarafından düzenlenen sınava girmesi ve 4 sınav hakkından birinde %75 başarı sağlaması beklenir. Sınavda 4 kere başarısız olan öğrenci re-take (tekrar) eğitimi alır ve yeniden 4 hakka sahip olur. Sınavda gerekli başarıyı gösteren öğrenci okul tarafından 45.00 saatlik uçuş yapmak üzere uçuş hattına gönderilir. 

Öğrenci bu uçuş eğitimleri boyunca uçağın kumandalarını, temel hava hareketlerini, temel aletli uçuş eğitimini ve temel seyrüseferi emniyetli bir şekilde uygulamayı öğrenir. Uçuş eğitmeni tarafından uygun görülmesi halinde öğrenci 15. saatinde ilk yalnız uçuşunu yapar ve bu eğitim boyunca da 45.00 saatin toplam 12.00 saatini yalnız olarak uçar. 

45. saatin sonunda SHGM tarafından görevlendirilen bir kontrol pilotu öğrencinin becerileri 01.30 saatlik bir uçuşla test eder ve bu becerilerin yeterli görülmesi halinde öğrenci adına PPL (Private Pilot License) yani Hususi Pilot Lisansı düzenlenir. Bu eğitim öğrencinin müsaitliğine göre 2.5 ayda bitirilebilmektedir.

ATPL TEORİK

Bu safha PPL sahibi bir pilotun herhangi bir ticari faaliyette bulunabilmek ve bir havayolunda çalışmak için alması gereken ileri düzey teorik derslerden oluşur. Aday PPL safhasında özet olarak gördüğü dersleri 650.00 saatlik bir eğitimle ayrıntılı olarak tekrar görür. Bu eğitim okulumuzda %90 uzaktan eğitim %10 sınıf içi şeklinde verilmektedir ve yaklaşık 5 ay sürer. Öğrenci derslere %100 katılım sağlamalıdır.

Öğrenci gereklerini tamamladığı 14 dersten ayrı ayrı sınava girer ve her birinden %75 başarı sağlaması beklenir.  Bu 14 dersin sınavlarını  “6 oturum hakkı ve her ders için 4 sınav hakkı içinde” tamamlamalıdır. Ayrıca öğrenci teorik eğitim bitiminden itibaren 12 ay içinde ilk sınavına girmeli ve ilk sınava girdiği tarihten itibaren de 18 ay içinde bütün sınavlarını bitirmelidir. 

Bu şartlarda sınavları tamamlamakta başarısız olan öğrencinin başarılı olduğu bütün sınavlar sıfırlanır ve öğrencinin  “Re-take Kursu” alarak daha önce başarılı olmuş olsa dahi 14 sınava tekrar girmesi gerekir. 14 sınavın tamamından başarılı olan adayın lisansına “ATP credit” ibaresi eklenir. ATPL sınavlarında başarılı olan aday 24 ay içince CPL(A) lisansı alamazsa sınavları geçersiz sayılır. 

GECE UÇUŞU (NVFR)

PPL’ini almış olan adayın tek motorlu bir uçakta 05.00 saatlik görerek şartlarda gece uçuşu yapması gerekir. Bu uçuş 3 gün sürer.